4 Nisan 2017 Salı

Sergi: Ahmet Doğu İpek /// ''Günler // Days'' /// 8 Nisan - 13 Mayıs 2017


Please scroll down for English

“Günler”
Ahmet Doğu İpek
8 Nisan - 13 Mayıs 2017

Açılış: 8 Nisan 16:00 – 19:00

Ziyaret Saatleri: Salı-Cumartesi 11:00 - 18:00
Pazar – Pazartesi Kapalı 


Galata Rum OkuluAhmet Doğu İpek’in İstanbul’daki ikinci kişisel sergisi “Günler”, Galata Rum Okulu’nda gerçekleşiyor. Binanın birinci ve ikinci katlarına yayılan sergi, İpek’in son 10 ayda ürettiği yapıtların yanı sıra 2015’e tarihlenen eserlerini de barındırıyor.

Serginin birinci katında yer alan yerleştirme, Galata Rum Okulu’nun yerleşkesi olan binanın tarihsel, mimari ve işlevsel hafızasına odaklanıyor. Yaklaşık 140 m²’lik bir alana yayılan bu çalışma, mekanın zemin ve duvarlarının mimari bir müdahale ile yeniden şekillendirilmesinden oluşuyor. Simgesel bir mekan tasviri olan yerleştirme; eğim, kütle, ağırlık gibi somut verilerin yanı sıra hakikat, algı, inkar gibi olgulara da işaret ediyor.

Serginin hem omurgasını oluşturan hem de ona ismini veren “Günler” serisi, 200’den fazla suluboya eserden meydana geliyor. 2016 Temmuz ayının sonlarında başlayan ve 2017 Mart ayına kadar devam eden bir süreçte her gün bir resmin eklenmesiyle büyüyen ve her bir resmin üretildiği günün hafızasını taşıdığı bu siyah soyut seriden yaklaşık 120 parça sergileniyor.

Bir anlamda “Günler”in evrildiği nokta olarak ortaya çıkan “Yıldızlar” adlı çalışma ise siyah bir kağıt yüzeye atılmış çentiklerden oluşuyor. Çocuksu bir arayışla ışığın izini süren ve performatif bir sürecin sonunda ortaya çıkan resim, sergide tam olarak "Günler"in bittiği yerde karşımıza çıkıyor.

Yine bu sergi için üretilen "Repair" serisi ise kendiliğinden oluşan doğal formların algoritmasını anlama ve bunları taklit etme çabası üzerine kurulu. Çatlamış ve dağılmaya yüz tutmuş kaya kütlelerini küçük bir müdahaleyle iyileştirmek, parçalarını bir arada tutmak, onları simgesel olarak tamir etmek ve işlevsel olarak hiçbir yararlılığı olmayan bir şeye anlam yüklemek gibi fikirler etrafında gezinen bu seriden üç parça sergide yer alıyor.

Birçoğu izleyiciyle ilk kez buluşacak bu yapıtların yanı sıra, sanatçının önceki yıllarda ürettiği “Black Water Records”, “İkinci Hasat” ve “Construction Regime” serilerine ait daha önce sergilenmemiş işlerini, bir heykel yerleştirmesini de görmek mümkün olacak.

Sergi Tasarımı: Nevzat Sayın
Afiş Tasarımı : Okay Karadayılar

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


“Days”
Ahmet Doğu İpek
8 April - 13 May 2017

Opening: 8 April 16:00 – 19:00

Visiting Hours: Tuesday-Saturday 11:00-18:00
Closed on Sunday - Monday

Galata Greek SchoolAhmet Doğu Ipek’s second solo show in Istanbul, “Days” takes place in Galata Greek School. Spread on the first and second floors of the venue, the exhibition includes works Ipek produced in the last 10 months, as well as works dated to 2015.

The installation on the first floor of the venue focuses on the historical, architectural and functional memory of the building of the Galata Greek School. Spreading over an area of approximately 140 m², this installation is based on reshaping the floor and walls with an architectural intervention. This work, which is a symbolic description of the space, points to facts like slope, mass, weight as well as phenomena such as truth, perception, denial.

The “Days” series, composed of more than 200 watercolor works, each symbolizing the memory of the day it was produced, not only constitutes the spine of the exhibition but also gives its name to it. Started in late July 2016 and continuing through March 2017, approximately 120 pieces of this black abstract series are included in the show.

“Stars”, which emerged as the point where “Days” evolved, consists of notches thrown on a black paper surface. Result of a performative process, this painting with a childish quest for the light, meets the viewer at the edge of the installation carrying “Days”.

The “Repair” series produced for this exhibition is based on an effort to understand and imitate the algorithm of natural forms. There are three premiere exhibits that circumnavigate ideas such as repairing cracked and disintegrated rock masses with a small intervention, keeping their pieces together, symbolically repairing them, and making sense of something that is not functionally useful.

In addition to these works, many of which will be exhibited for the first time, unseen works from previous series “Black Water Records”, “Second Harvest” and “Construction Regime” and a sculptural installation can be seen in the show.

Exhibition Design: Nevzat Sayın
Exhibition Poster Design: Okay Karadayılar

Galata Rum Okulu
Kemeraltı Cad. No: 25
34425 Galata, Beyoğlu
İstanbul