6 Nisan 2014 Pazar

İmge ve Ötesi: Domenikos Theotokopoulos /// 23.04 - 14.06.2014 /// Galata Rum Okulu

''İmge ve Ötesi: Domenikos Theotokopoulos'' /// Galata Rum Okulu
23 Nisan - 14 Haziran 2014
Açılış: 22 Nisan 2014 Salı 18:30
Ziyaret Saatleri : Salı-Cumartesi 11:00-19:00


Galata Rum Okulu, 23 Nisan - 14 Haziran tarihleri arasında, Domenikos Theotokopoulos'un  400. ölüm yıldönümü dolayısı ile kendi bünyesinde düzenlediği ilk araştırma bazlı sergi olan ''İmge ve Ötesi: Domenikos Theotokopoulos'' u  İstanbullu sanatseverlere gururla sunar.
''İmge ve Ötesi:Domenikos Theotokopoulos'' sanat tarihinde çoğunlukla El Greco olarak bilinen Domenikos Theotocopoulos'un bilinmeyen ikonograf kimliğine odaklanarak, aynı zamanda esas olarak dinsel tasvir'in ötesinde bir anlama ve derin bir felsefeye sahip olan ikona ile görünmez yaratıcısı olan ikonografların dünyasına ışık tutmaktadır. İzleyiciyi fiziksel dünyadan tinsel alana taşıyan ikonalar, ''görünmeyeni'' görünür kılan bir araç niteliğindedir. İkonograflar ise , bu imgelerin sessiz yaratıcıları olarak,  görünmeyen, içsel olan bu alanı görmemizi sağlayan ve bu dünyayı yaratımları aracılığı ile ortaya çıkararkan sanatçılardır.Sanat tarihi boyunca geçmişten bugüne birçok sanatçıyı derinden etkilemiş olan Domenikos Theotokopoulos Girit doğumlu olup, yaşamının ilk dönemlerinde Venedikte  sanatsal pratiğinin ilk adımı olan ikonografiye yoğunlaşmış ve Bizans ikona geleneğini benimseyerek ileriki dönemlerinde gerçekleştirdiği resimlerinde de bu görsel dilin ışığında pratiğini dönüştürmüştür.  
Görünmeyen olanın kapılarını aralayan Domenikos Theotokopoulos'un ikonograf kimliğini keşfederken, aynı zamanda içerisine bulunduğumuz coğrafyanın sosyo kültürel belleğinin de bir parçası olan ikona sanatının bilinmeyen yönlerine ışık tutan sergi'nin akademik danışmanlığını Işık Üni. öğretim üyesi Prof.Dr.Eva Aleksandru Şarlak  ve küratörlüğünü Hera Büyüktaşçıyan gerçekleştirmektedir. Galata Rum Okulu bünyesinde gerçekleşen ve Hollanda Başkonsolosluğu'nun MATRA İnsan Hakları fonu ile desteklenen bu dokümanter serginin  araştırması ve içeriği  Adil Öztürk, Ruhiye Onurel (ROŞ), Kültürel Mirası Koruma Merkezi'nden Selen Erken ve Cansu Kuman tarafından gerçekleştirilmiştir.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εικόνα και το πέραν Αυτής, Δομίνικος Θεοτοκόπουλος /// Σχολή Γαλατά
23 Απριλίου-15 Ιουνίου 2014
Εγκαίνια: Τρίτη 22 Απριλίου 2014, στις 18:30
Ώρες κοινού: Τρίτη με Σάββατο 11:00-19:00


Έκθεση με τίτλο «Εικόνα και το πέραν της εικόνας: Δομίνικος Θεοτοκόπουλος» που αφορά μια μελέτη στο έργο του μεγάλου ζωγράφου, έχει την τιμή να παρουσιάσει η Σχολή Γαλατά από τις 23 Απριλίου έως τις 15 Ιουνίου 2014 με αφορμή την ανακήρυξη του 2014 ως έτους «Δομήνικου Θεοτοκόπουλου» για τη συμπλήρωση 400 χρόνων από το θάνατο του μεγάλου Κρητικού ζωγράφου.
Η έκθεση «Εικόνα και το πέραν Αυτής: Δομίνικος Θεοτοκόπουλος» που περιλαμβάνει άγνωστες πτυχές του καλλιτεχνικού ιδιώματος του διάσημου ζωγράφου, γνωστού στο ευρύ κοινό με το όνομα Ελ Γκρέκο, επιχειρεί να αναδείξει μέσα από τις εικόνες που κατέχουν ένα βαθύ φιλοσοφικό νόημα και υπόσταση πέρα από τα όρια της απλής θρησκευτικής απεικόνισης, τον αθέατο δημιουργικό κόσμο της εικονογραφίας. 
Οι εικόνες έχοντας την ιδιότητα να κάνουν το αόρατο ορατό ανυψώνουν τον θεατή από τον πραγματικό στον πνευματικό κόσμο. Ιδιαίτερα στην εικονογραφία, ως αθόρυβοι δημιουργοί αυτών των εικόνων, οι καλλιτέχνες, μέσω της απεικόνισης αυτού του κόσμου μας επιτρέπουν να δούμε αυτή την αόρατη, βαθειά εσωτερική τους πλευρά. 
Γεννημένος στην Κρήτη και έχοντας ζήσει τα νεανικά του χρόνια στη Βενετία, ο Δομίνικος Θεοτοκόπουλος, λειτούργησε ως καταλύτης για τη σύγχρονη τέχνη από το παρελθόν μέχρι τις μέρες μας. Αφιερώνοντας την πρώιμη καλλιτεχνική του παραγωγή στην εικονογραφία και επηρεασμένος από τη βυζαντινή τεχνοτροπία μεταμόρφωσε, υπό το φως αυτής της εικαστικής γλώσσας, το ύφος στις εικόνες της επόμενης περιόδου επηρεάζοντας την εξέλιξη της ζωγραφικής του 19ου και 20ου αιώνα.
Η έκθεση επιχειρεί να σκιαγραφήσει την καλλιτεχνική ταυτότητα του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου που καταπιάνεται με το υπερβατικό, ενώ ταυτόχρονα αναδεικνύει άγνωστες πτυχές της εικονογραφίας η οποία αποτελεί σημαντικό κομμάτι της κοινωνικό-πολιτιστικής κληρονομιάς της γεωγραφικής περιοχής μας. 
Η έκθεση που διοργανώνει η Σχολή Γαλατά υλοποιείται με τη στήριξη του προγράμματος MATRA για τα ανθρώπινα δικαιώματα του Ολλανδικού Προξενείου. Την ευθύνη για την έρευνα και επιστημονική επιμέλεια της έκθεσης έχει η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Işık κ. Εύα Σαρλάκ και η επιμέλεια ανήκει στην Ήρα Büyüktaşçıyan . Επίσης, στο κομμάτι της έρευνας και περιεχομένου της έκθεσης συνεργάστηκαν η Adil Öztürk και η Ruhiye Onurel (ROŞ) καθώς και από το Κέντρο Προστασίας Πολιτιστικής Κληρονομιάς η Selen Erken και η Cansu Kuman.