25 Mayıs 2017 Perşembe

Açık Okul Kütüphanesi: Yannis Ritsos ''Ve Sadece Taşlar Kaldı''
‘’Ve Sadece Taşlar Kaldı ‘’
Yannis Ritsos

26 Mayıs – 24 Haziran 2017
Açılış 25 Mayıs 2017 18:00 – 20:00


Pazar ve Pazartesi hariç
Salı - Ctsi 12:00 - 18:00


Galata Rum Okulu
Açık Okul Kütüphanesi / 4.Kat


‘’Ve Sadece Taşlar Kaldı’’ 20.yüzyıl Yunan şiirinin büyük ustalarından Yannis Ritsos’un Yiaros ve Leros adalarındaki sürgün dönemi ve sonrasında yaşadığı Samos’ta resmettiği taşlarından küçük bir seçkiyi Galata Rum Okulu’nun Açık Okul Kütüphanesi’nde izleyici ile buluşturuyor. 

Kütüphanede sergilenen üç taş, şairin şiirsel anlatılarında yer alan kişisel ve politik yaşamından yola çıkarak değindiği toplumsal trajediler, sürgünler ve yokluk hissi ile olan mücadelesinin aksine, yaşamın özünü ve varoluşun köklerini hissetmeye davet ediyor. Ritsos, betimlemeleri ile, geçmişi şimdi ile bağlarken, insanlık tarihine tanıklık eden yeryüzünün değişmez ve zamanlar ötesi aktörleri olan taşların fısıldakılarına kulak vermemizi ister. Mürekkebinin izlediği her bir girinti bu sessiz nesnelere heykelsi bir nitelik vererek yeryüzünün soğukluğu yerine var oluşun yaşamsal ve sonsuz enerjisini aktarır. İnsanlık tarihini sonsuz bir döngü içerisinde dönen bir küre olarak tahayyül eden Ritsos’un taşları da yaşamsal mücadelenin ve var oluşun sonsuz döngüsünü yansıtırlar.

26 Mayıs – 24 Haziran 2017 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nun dördüncü katında yer alan Açık Okul Kütüphanesinde izleyici ile buluşacak olan ‘’Ve Sadece Taşlar Kaldı’’ aynı zamandan bir seri okuma etkinliğine de ev sahipliği yapacak.

Sanatçının taşlarını göndererek sergiye verdiği destek ve katkıdan dolayı Galata Rum Okulu olarak kızı Eri Ritsos’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

----------------------------------------
«Ἒμειναν μόνο οἱ πέτρες.»
Γιάννης Ρίτσος

26 Μαΐου -24 Ιουνίου 2017
Έναρξη 25 Μαΐου 2017 18:00 – 20:00

Αστική Σχολή Γαλατά
Ανοικτή Σχολική Βιβλιοθήκη / 4ος όροφος

Ένα μικρό δείγμα από τις πέτρες που ζωγράφισε κατά την περίοδο εξορίας του στην Γυάρο και στην Λέρο ένας από τους κορυφαίους Έλληνας ποιητές του 20ου αιώνα, ο Γιάννης Ρίτσος, πρόκειται να εκτεθεί στην Ανοικτή Βιβλιοθήκη της Αστικής Σχολής Γαλατά υπό τον τίτλο «Ἒμειναν μόνο οἱ πέτρες.»

Οι τρεις πέτρες που εκτίθενται, σε αντιδιαστολή με την προσωπική και πολιτική τοποθέτηση του ποιητή σχετικά με τις κοινωνικές αδικίες, τις εξορίες και την φτώχια που διαπραγματεύονται τα ποιήματά του, καλούν τους επισκέπτες να αισθανθούν την ουσία της ζωής και τις ρίζες της ύπαρξης του ανθρώπου. Ο Ρίτσος με τις απεικονίσεις του συνδέει το παλιό με το καινούριο και καλεί το κοινό να αφουγκραστεί τον ψίθυρο της πέτρας, ενός υλικού που υπήρξε ο διαχρονικός και αναλλοίωτος μάρτυρας της ιστορίας του ανθρώπου πάνω στην γη. Η κάθε γραμμή που ακολουθεί το μελάνι του, προσδίδει σε αυτό το άψυχο υλικό μια ανάγλυφη πλαστικότητα μεταφέροντας την ατελείωτη ενέργεια της δημιουργίας και της ζωτικότητας. Οι πέτρες αυτές του Ρίτσου, οι οποίες παρουσιάζουν την ιστορία του ανθρώπου ως μία σφαίρα που στροβιλίζεται σε μια αέναη περιστροφή, αντανακλούν την ασταμάτητη περιστροφή του αγώνα της ζωής και της ύπαρξης.

Την έκθεση «Ἒμειναν μόνο οἱ πέτρες» που θα λάβει χώρα στην Ανοιχτή Βιβλιοθήκη του τετάρτου ορόφου της Αστικής Σχολής Γαλατά, μεταξύ 26 Μαΐου -24 Ιουνίου 2017, θα πλαισιώσουν ταυτόχρονα και αναγνώσεις ποιημάτων του καλλιτέχνη.

Ως Αστική Σχολή Γαλατά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κόρη του ποιητή Έρη Ρίτσου για την υποστήριξη που παρείχε στην εν λόγω έκθεση παραχωρώντας αυτά τα έργων τέχνης του πατέρα της.